Komisje wyborcze w zagranicznych obwodach mają tylko 24 godziny na policzenie głosów

Znowelizowana w 2023 roku ustawa Kodeksu wyborczego zakłada, że jeżeli zagraniczna komisja wyborcza nie policzy głosów i nie przekaże ich komisji okręgowej w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, głosy zostaną uznane za nieważne. Ustawa budzi wątpliwości ekspertów, którzy uważają ją za niezgodną z Konstytucją RP.

Komisje wyborcze w zagranicznych obwodach mają tylko 24 godziny na policzenie głosów
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 26 kwietnia 2023

Ustawa niezgodna z Konstytucją RP

Przepisy nakładające na zagraniczne komisje obowiązek przekazania okręgowej komisji wyborczej wyniki głosowania w ciągu 24 godzin są niezgodne z Konstytucją. Przewiduje bowiem uzależnienie ważności głosu od sprawności działania administracji wyborczej. 

Wybory 2023. Kiedy samorządowe, kiedy parlamentarne?Wybory 2023. Kiedy samorządowe, kiedy parlamentarne?Damian Jemioło

Tym samym głos oddany przez osobę posiadającą pełnię praw wyborczych nie zostanie policzony tylko z tego powodu, że stworzona do tego celu administracja wyborcza nie dostosuje się do ustawowego terminu przekazania głosów i w ostateczności osoba ta nie będzie miała żadnego wpływu na wynik ostateczny wyborów. Ustawa, ograniczając prawa wyborcze, nie spełnia warunków i narusza istotę prawa wynikającą z Konstytucji, która zakłada możliwość decydowania o sprawach publicznych i bezpośrednie sprawowanie władzy poprzez wybory, a także fakt, iż oddany głos nie może zostać uznany za nieważny ze względu na okoliczności niezależne od samego wyborcy. 

Problemy w zagranicznych komisjach wyborczych 

Raport dotyczący ostatnich wyborów na Prezydenta RP w 2020 r. przygotowany przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka wskazał rekordową liczbę wyborców wpisanych do spisów wyborczych w zagranicznych okręgach wyborczych. W drugiej turze wyborów na 30 268 460 wyborców 519 431 z nich stanowili wyborcy za granicą z 87 państw oraz 323 osoby na statkach morskich.

Biuro RPO zaznacza, że zagraniczne komisje wyborcze są narażone na różnego rodzaju problemy o charakterze organizacyjno-technicznym. Przykładem są ostatnie wybory, które były źródłem wielu skarg do RPO. Dotyczyły one problemów wynikających z głosowania korespondencyjnego oraz głosowania w placówkach dyplomatycznych. 

“-Policzenie na czas głosów oddanych za granicą będzie bardzo trudne – zwłaszcza po ostatnich zmianach w ordynacji. Wprowadziły one bowiem nowe zasady prac komisji wyborczych, które istotnie wydłużają proces liczenia głosów. W ostatnich wyborach do głosowania za granicą uprawnionych było ponad pół miliona osób. Bez zmian w przepisach część głosów przez nich oddanych przepadnie” — podkreślił RPO Marcin Wiącek

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

W związku z powyższymi, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zaapelował do marszałków Sejmu i Senatu o rozważenie zmiany przepisów i usunięcie ograniczenia czasowego liczenia głosów w zagranicznych komisjach. 

Kto ma prawo wyborcze w Polsce?Kto ma prawo wyborcze w Polsce?Jakub Stasak

“-Dlatego zwróciłem się w tej sprawie do obu izb parlamentu. Bo ograniczenie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw obywatela nie może naruszać ich istoty. Tymczasem ograniczenie czasowe liczenia głosów w obwodach zagranicznych — narusza istotę czynnego prawa wyborczego. Każdy prawidłowo oddany w wyborach głos powinien się liczyć” — wyjaśnił. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!