Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym - historia złożonych deklaracji

e-Urząd Skarbowy udostępnia nową usługę. Dzięki niej podatnicy będą mogli na bieżąco przeglądać historię złożonych deklaracji elektronicznych. Pozwoli to na pobieranie i wydruk ich w dowolnym momencie. Co interesujące, w e-US znajdziemy również deklaracje, które złożyliśmy w formie papierowej, ponieważ zostały one wprowadzone do systemu.

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym - historia złożonych deklaracji
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 15 marca 2023

Jak to działa? 

Wszyscy podatnicy korzystający z e-Urzędu Skarbowego znajdą w nim deklaracje, które złożyli za rok 2019 oraz kolejne lata podatkowe. W systemie udostępniono im deklaracje: 

Te wszystkie deklaracje, jeśli tylko kiedykolwiek były przez nas składane, nawet elektronicznie, można pobrać w formacie pliku.xml albo wydrukować korzystając z pliku w formacie.pdf.  Co istotne, na wydrukowanym dokumencie znajdziemy numer referencyjny dokumentu. 

Uruchomienie tej nowej funkcjonalności sprawiło, że w systemie e-US znalazła się duża liczba danych. W tym celu wprowadzono 190 mln rekordów danych. Już wkrótce podatnicy korzystający z platformy będą mieli dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT oraz VAT. 

Czym jest elektroniczny urząd skarbowy? 

Elektroniczny urząd skarbowy (e-Urząd Skarbowy) to miejsce, które zostało udostępnione podatnikom w 2021 roku. Od tego czasu, każda osoba, która wyrazi taką chęć, ma możliwość załatwienia w sposób online bardzo wielu spraw podatkowych z zakresu podatku VAT, PIT i CIT. Może również na bieżąco sprawdzać stan realizacji usługi przez KAS. 

Czy powstaną e-urzędy skarbowe?Czy powstaną e-urzędy skarbowe?Martyna Kowalska

W systemie e-Urząd Skarbowy można załatwić wiele spraw, między innymi: 

  • sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego, 
  • znaleźć wykaz mandatów karnych, 
  • złożyć rozliczenie roczne przez usługę Twój e-PIT, 
  • generować i wysyłać pliki JPK VAT przez usługę e-mikrofirma. 
Wygoda polega przede wszystkim na tym, że wiele spraw podatnik może załatwić w dogodnym dla siebie czasie, dosłownie przez całą dobę. Do e-US można zalogować się przez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel albo dane autoryzujące (PESEL/NIP i kwoty przychodu).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!