Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym - historia złożonych deklaracji

e-Urząd Skarbowy udostępnia nową usługę. Dzięki niej podatnicy będą mogli na bieżąco przeglądać historię złożonych deklaracji elektronicznych. Pozwoli to na pobieranie i wydruk ich w dowolnym momencie. Co interesujące, w e-US znajdziemy również deklaracje, które złożyliśmy w formie papierowej, ponieważ zostały one wprowadzone do systemu.

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym - historia złożonych deklaracji
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 15 marca 2023

Jak to działa? 

Wszyscy podatnicy korzystający z e-Urzędu Skarbowego znajdą w nim deklaracje, które złożyli za rok 2019 oraz kolejne lata podatkowe. W systemie udostępniono im deklaracje: 

Te wszystkie deklaracje, jeśli tylko kiedykolwiek były przez nas składane, nawet elektronicznie, można pobrać w formacie pliku.xml albo wydrukować korzystając z pliku w formacie.pdf.  Co istotne, na wydrukowanym dokumencie znajdziemy numer referencyjny dokumentu. 

Uruchomienie tej nowej funkcjonalności sprawiło, że w systemie e-US znalazła się duża liczba danych. W tym celu wprowadzono 190 mln rekordów danych. Już wkrótce podatnicy korzystający z platformy będą mieli dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT oraz VAT. 

Czym jest elektroniczny urząd skarbowy? 

Elektroniczny urząd skarbowy (e-Urząd Skarbowy) to miejsce, które zostało udostępnione podatnikom w 2021 roku. Od tego czasu, każda osoba, która wyrazi taką chęć, ma możliwość załatwienia w sposób online bardzo wielu spraw podatkowych z zakresu podatku VAT, PIT i CIT. Może również na bieżąco sprawdzać stan realizacji usługi przez KAS. 

Czy powstaną e-urzędy skarbowe?Czy powstaną e-urzędy skarbowe?Martyna Kowalska

W systemie e-Urząd Skarbowy można załatwić wiele spraw, między innymi: 

  • sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego, 
  • znaleźć wykaz mandatów karnych, 
  • złożyć rozliczenie roczne przez usługę Twój e-PIT, 
  • generować i wysyłać pliki JPK VAT przez usługę e-mikrofirma. 
Wygoda polega przede wszystkim na tym, że wiele spraw podatnik może załatwić w dogodnym dla siebie czasie, dosłownie przez całą dobę. Do e-US można zalogować się przez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel albo dane autoryzujące (PESEL/NIP i kwoty przychodu).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!