Pierwsze wakacje z e-TOLL. O czym należy pamiętać?

To pierwsze wakacje, w czasie których wielu urlopowiczów po raz pierwszy będzie musiało skorzystać z systemu e-TOLL. Jeśli o tym zapomną, a wybiorą się na płatny odcinek autostrady, mogą czekać ich nieprzyjemności, np. mandat. O czym należy pamiętać?

Pierwsze wakacje z e-TOLL. O czym należy pamiętać?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 czerwca 2022

Których odcinków autostrad dotyczy e-Toll

Przede wszystkim należy pamiętać, że użytkownicy pojazdów lekkich, którzy zaplanowali swoją trasę na odcinkach autostrady A2 Konin-Stryków oraz autostrady A4 Wrocław-Sośnica, muszą wnieść opłatę za przejazd w systemie e-Toll. Na tych odcinkach nie ma alternatywy. Należności nie uregulujemy na bramkach ze szlabanami, jeśli je miniemy, konsekwencje w postaci mandatu są niemal pewne. 

1 grudnia 2021 roku na wymienionych odcinkach A2 i A4 przestał działać manualny system poboru opłat. Budki ze szlabanami, w których pracowali poborcy opłat przeszły do historii. Ruch odbywa się płynnie, zniknęły korki. 

Gdzie kupić e-bilet autostradowy?Gdzie kupić e-bilet autostradowy?Mikołaj Frączak

Gdzie kupić e-bilet autostradowy?

Każda osoba, która planuje przejazd wymienionymi odcinkami dróg może wnieść opłatę poprzez zakup e-biletu autostradowego w aplikacji e-Toll. Można to zrobić także, zakupując bilet na przejazd w aplikacjach partnerów systemu oraz za pośrednictwem witryny internetowej etoll.gov.pl.

Istnieje również możliwość zakupu biletu autostradowego w trybie stacjonarnym. Jest to możliwe na 1398 stacjach benzynowych. 

Niezależnie od tego, czy kupujemy e-bilet autostradowy konieczne jest podanie kilku danych, które będą potrzebne do prawidłowego naliczenia opłaty za przejazd płatnym odcinkiem drogi. Są to: numer rejestracyjny pojazdu, planowana data i godzina rozpoczęcia przejazdu płatnym odcinkiem.

Zakup e-biletu autostradowego

Łatwym sposobem zakupu biletu jest skorzystanie z aplikacji e-TOLL PL, która jest administrowana przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową. Sama aplikacja działająca na smartfonach jest bezpłatna. Można ją pobrać ze sklepu Google Play w przypadku urządzeń z systemem Android, oraz AppStore w przypadku iPhonów. Obsługa programu odbywa się w języku polskim, angielskim, oraz wszystkich naszych sąsiadów tj. niemieckim, ukraińskim, białoruskim, litewskim, rosyjskim, czeskim oraz słowackim. 

Za pośrednictwem aplikacji można nie tylko kupić bilet, ale także wygenerować plik w formacie pdf z potwierdzeniem zakupu. Można także mieć wgląd do wszystkich zakupionych w ten sposób biletów na przejazd autostradą.

W jakich aplikacjach można kupić bilet autostradowy?

Oprócz wspomnianej aplikacji e-TOLL PL, przejazd autostradą można opłacić w innych programach zarządzanych przez partnerów KAS, Mowa o następujących aplikacjach: Autopay, mPay, SkyCash, Spark, IKO PKO BP, a także programach PKN Orlen tj.: Orlen Pay, mFlota Orlen Vitay. 

Elektroniczny bilet dla pojazdów lekkich dostępny także na stronie internetowej pod adresemhttps://www.etoll.gov.pl/lekkie/e-bilet-autostradowy/e-bilet/.

Zakup biletu autostradowego na stacjach paliw

Bilet autostradowy można również zakupić na wielu stacjach paliw. Do dyspozycji kierowców, chcących opłacić przejazd jednym z wymienionych wyżej płatnych odcinków A2 lub A4 pozostaje 1372 stacji należących do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, a także na 26 stacjach paliw Lotos. 

Czy bilet autostradowy można wykupić z wyprzedzeniem?

Oczywiście. Co do zasady e-bilet autostradowy trzeba kupić przed rozpoczęciem przejazdu na jednym ze wspomnianych odcinków. Po drugie, transakcji można dokonać nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Według regulaminu, ważność biletu to 48h od zadeklarowanej wcześniej i podanej przy zakupie daty oraz godziny rozpoczęcia podróży.

Czy można oddać niewykorzystany bilet autostradowy? 

Tak. Zwrotu biletu, który z jakiegoś powodu nie będzie wykorzystany, można dokonać dokładnie tą samą drogą jak w przypadku transakcji kupna. Warto jednak pamiętać, że można go zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną przejazdu. To oznacza, że najlepiej zareagować właśnie wtedy, kiedy wiemy, że nasze plany podróży uległy zmianie. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!