Pierwsze wakacje z e-TOLL. O czym należy pamiętać?
To pierwsze wakacje, w czasie których wielu urlopowiczów po raz pierwszy będzie musiało skorzystać z systemu e-TOLL. Jeśli o tym zapomną, a wybiorą się na płatny odcinek autostrady, mogą czekać ich nieprzyjemności, np. mandat. O czym należy pamiętać?
- Martyna Kowalska
- /
- 30 czerwca 2022
Których odcinków autostrad dotyczy e-Toll
Przede wszystkim należy pamiętać, że użytkownicy pojazdów lekkich, którzy zaplanowali swoją trasę na odcinkach autostrady A2 Konin-Stryków oraz autostrady A4 Wrocław-Sośnica, muszą wnieść opłatę za przejazd w systemie e-Toll. Na tych odcinkach nie ma alternatywy. Należności nie uregulujemy na bramkach ze szlabanami, jeśli je miniemy, konsekwencje w postaci mandatu są niemal pewne.
1 grudnia 2021 roku na wymienionych odcinkach A2 i A4 przestał działać manualny system poboru opłat. Budki ze szlabanami, w których pracowali poborcy opłat przeszły do historii. Ruch odbywa się płynnie, zniknęły korki.
Gdzie kupić e-bilet autostradowy?Mikołaj Frączak
Gdzie kupić e-bilet autostradowy?
Każda osoba, która planuje przejazd wymienionymi odcinkami dróg może wnieść opłatę poprzez zakup e-biletu autostradowego w aplikacji e-Toll. Można to zrobić także, zakupując bilet na przejazd w aplikacjach partnerów systemu oraz za pośrednictwem witryny internetowej etoll.gov.pl.
Istnieje również możliwość zakupu biletu autostradowego w trybie stacjonarnym. Jest to możliwe na 1398 stacjach benzynowych.
Niezależnie od tego, czy kupujemy e-bilet autostradowy konieczne jest podanie kilku danych, które będą potrzebne do prawidłowego naliczenia opłaty za przejazd płatnym odcinkiem drogi. Są to: numer rejestracyjny pojazdu, planowana data i godzina rozpoczęcia przejazdu płatnym odcinkiem.
Zakup e-biletu autostradowego
Łatwym sposobem zakupu biletu jest skorzystanie z aplikacji e-TOLL PL, która jest administrowana przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową. Sama aplikacja działająca na smartfonach jest bezpłatna. Można ją pobrać ze sklepu Google Play w przypadku urządzeń z systemem Android, oraz AppStore w przypadku iPhonów. Obsługa programu odbywa się w języku polskim, angielskim, oraz wszystkich naszych sąsiadów tj. niemieckim, ukraińskim, białoruskim, litewskim, rosyjskim, czeskim oraz słowackim.
Za pośrednictwem aplikacji można nie tylko kupić bilet, ale także wygenerować plik w formacie pdf z potwierdzeniem zakupu. Można także mieć wgląd do wszystkich zakupionych w ten sposób biletów na przejazd autostradą.
W jakich aplikacjach można kupić bilet autostradowy?
Oprócz wspomnianej aplikacji e-TOLL PL, przejazd autostradą można opłacić w innych programach zarządzanych przez partnerów KAS, Mowa o następujących aplikacjach: Autopay, mPay, SkyCash, Spark, IKO PKO BP, a także programach PKN Orlen tj.: Orlen Pay, mFlota Orlen Vitay.
Elektroniczny bilet dla pojazdów lekkich dostępny także na stronie internetowej pod adresemhttps://www.etoll.gov.pl/lekkie/e-bilet-autostradowy/e-bilet/.
Zakup biletu autostradowego na stacjach paliw
Bilet autostradowy można również zakupić na wielu stacjach paliw. Do dyspozycji kierowców, chcących opłacić przejazd jednym z wymienionych wyżej płatnych odcinków A2 lub A4 pozostaje 1372 stacji należących do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, a także na 26 stacjach paliw Lotos.
Czy bilet autostradowy można wykupić z wyprzedzeniem?
Oczywiście. Co do zasady e-bilet autostradowy trzeba kupić przed rozpoczęciem przejazdu na jednym ze wspomnianych odcinków. Po drugie, transakcji można dokonać nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Według regulaminu, ważność biletu to 48h od zadeklarowanej wcześniej i podanej przy zakupie daty oraz godziny rozpoczęcia podróży.
Czy można oddać niewykorzystany bilet autostradowy?
Tak. Zwrotu biletu, który z jakiegoś powodu nie będzie wykorzystany, można dokonać dokładnie tą samą drogą jak w przypadku transakcji kupna. Warto jednak pamiętać, że można go zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną przejazdu. To oznacza, że najlepiej zareagować właśnie wtedy, kiedy wiemy, że nasze plany podróży uległy zmianie. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.