Polacy za granicą mogą zapisać dziecko do zdalnej polskiej szkoły

Polacy przebywający za granicą mogą zapewnić swojemu dziecku naukę w języku polskim. Jak informuje ministerstwo edukacji, wystarczy je zapisać na lekcje zdalne w systemie koordynowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Obecnie trwa rekrutacja do szkoły online. 

Polacy za granicą mogą zapisać dziecko do zdalnej polskiej szkoły
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 lipca 2022

Zdalne lekcje dla polskich uczniów za granicą

Do wyboru istnieje jeden z dwóch planów nauczania. W przypadku uczniów polskich, którzy spełniają już obowiązek szkolny w placówkach poza granicami RP, istnieje możliwość zapisania ich na zajęcia uzupełniające. Mowa o przedmiotach takich jak: edukacja wczesnoszkolna, język polski oraz wiedza o Polsce. 

W przypadku dzieci i młodzieży, którzy z uzasadnionych względów nie mogą realizować obowiązku szkolnego w lokalnych szkołach w innym kraju, istnieje możliwość pobierania nauki w tzw. ramowym planie nauczania. 

Zdalne lekcje w podstawówce i liceum dla uczniów z zagranicy

W przypadku szkół działających w systemie kształcenia na odległość mówimy zarówno o szkole podstawowej, jak i liceum ogólnokształcącym. Placówki te są koordynowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). W zakończonym miesiąc temu roku szkolnym, z takiej formy nauki korzystało około 1,5 tys. uczniów, którzy przebywali łącznie w 84 krajach świata. 

Będzie rozporządzenie ws. nauki zdalnejBędzie rozporządzenie ws. nauki zdalnejMikołaj Frączak


Dlaczego warto zapisać dziecko do polskiej szkoły zdalnej?

Jednym z ważnych argumentów jest fakt, że kształcenie w szkołach organizowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą nie wiąże się z żadnymi kosztami. Wszystkie zajęcia prowadzą doświadczeni i odpowiednio przygotowani pedagodzy. W kalendarz roku szkolnego wpisane są m.in. obchody ważnych rocznic, czy świąt państwowych. To ważne z punktu widzenia poczucia i rozumienia przez młodego człowieka własnej tożsamości. 

Kolejnym, niewątpliwym plusem jest doskonalenie znajomości polszczyzny. To pozwala na zachowanie komunikacji z członkami rodziny mieszkającymi w Polsce np. dziadkami.

Lekcje dla polskich uczniów za granicą

Wśród korzyści takiego kształcenia wymienia się naukę za pośrednictwem platformy e-learningowej. Szczególnie atrakcyjnie brzmi możliwość otrzymania świadectwa szkolnego, a także legitymacji ważnej w przypadku podróży w ojczyste strony.

Ośrodek zapewnia także dostęp do wszelkiego rodzaju materiałów edukacyjnych i dydaktycznych. W przypadku klas I-III oprócz wypożyczenia podręczników, istnieje możliwość otrzymania bezzwrotnych zeszytów ćwiczeń. 

Niekwestionowaną zaletą jest także prawo do przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, a także matury. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!