Polska chce przystąpić do Prokuratury Europejskiej - co to oznacza w praktyce?

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował proces, którego celem jest przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Co wspomniany krok oznacza w praktyce? Sprawdzamy.

Polska chce przystąpić do Prokuratury Europejskiej - co to oznacza w praktyce?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 7 lutego 2024

Czym jest Prokuratura Europejska?

Prokuratura Europejska (European Public Prosecutor's Office – EPPO) jest, mającą swoją siedzibę w Luksemburgu, samodzielna jednostka organizacyjna Unii Europejskiej.

Do kompetencji działającej od 1 czerwca 2021 roku instytucji należą aktywności polegające na ściganiu i stawianiu przed sądem sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym Wspólnoty (oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy korupcja).

Czym jest Frontex?Czym jest Frontex?Mikołaj Frączak

Realizacja wspomnianych zadań następuje poprzez wszczynanie postępowań przygotowawczych, wnoszenie aktów oskarżenia oraz pełnienie funkcji oskarżyciela publicznego przed sądami państw członkowskich.

W skład EPPO wchodzi obecnie 22 z 27 krajów członkowskich Unii, choć Polska formalnie nie należy jeszcze do tego grona, to krajowe organy ścigania aktywnie współpracują z Prokuraturą Europejską m.in. w zakresie pomocy prawnej świadczonej sądom i prokuratorom innych państw oraz egzekwowania europejskiego nakazu dochodzeniowego i europejskiego nakazu aresztowania.

Proces przygotowawczy w toku

Jednym z działań podjętych w ramach starań o przyjęcie Polski do Prokuratury Europejskiej był udział szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara w odbywającym się w stolicy Belgii posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Czym jest zamiar ewentualny?Czym jest zamiar ewentualny?Jakub Stasak

W ostatnich dniach stycznia Polskę odwiedziła z kolei Europejska Prokurator Generalna Laura Codruța Kövesi.

Na terenie naszego kraju powstać mają trzy lub cztery biura, zrzeszające 24 pracujących dla EPPO prokuratorów, ich przyszłe kompetencje następująco opisywała Europejska Prokurator Generalna:

„Prokuratorzy zostaną wbudowani w system krajowy i będą posiadać identyczne uprawnienia co prokuratorzy krajowi. Będą współpracowali z policją i służbami fiskalnymi. Obywatele, którzy będą mieli wiedzę o przestępstwie leżącym w kompetencjach Prokuratury Europejskiej, mogą powiadomić o tym przedstawicieli prokuratury w Luksemburgu albo biuro prokuratorskie w Polsce”.

Kövesi stwierdziła ponadto, że akcesja Polski znacząco wzmocni funkcjonowanie kierowanej przez nią instytucji, podkreśliła także chęć ścisłej współpracy z krajowym wymiarem sprawiedliwości:

„Mam nadzieję, że będziemy lepiej chronić interesy finansowe Unii Europejskiej i jej mieszkańców […] Nasze dochodzenia w Polsce będą prowadzone z poszanowaniem prawa krajowego, a oskarżenia będą wnoszone przed miejscowymi sądami […] Naszym celem jest wspólna praca”.

Zdecyduje Komisja Europejska

Złożenie do premiera Donalda Tuska wniosku o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej było jedną z pierwszych decyzji podjętych przez obejmującego urząd ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Po uzyskaniu zgody Rady Ministrów oraz niezbędnych opinii komisji parlamentarnych szef rządu przekazał wniosek do Komisji Europejskiej.

Co dokładnie oznacza, że "prawo nie działa wstecz"?Co dokładnie oznacza, że "prawo nie działa wstecz"?Jakub Stasak

To właśnie kierowany przez Ursulę von der Leyen unijny organ wykonawczy podejmie decyzję w sprawie przystąpienia Polski do struktur EPPO.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!