Pracownik pod kontrolą pracodawcy. W jakiej sytuacji?

Pod koniec lutego weszły w życie przepisy określające zasady kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Dzięki nim pracodawca będzie mógł wykonać pomiar alkoholu w organizmie człowieka, którego zatrudnia, używając do tego alkomatu.

Pracownik pod kontrolą pracodawcy. W jakiej sytuacji?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 3 marca 2023

Pracodawca może sprawdzić, czy jesteś trzeźwy

Nowe zmiany w Kodeksie pracy mają zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim pracownikom. - Regulacje powstały przy licznych konsultacjach ze stroną społeczną i odpowiadają na oczekiwania pracodawców – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zgodnie z nowym prawem, pracodawca przy użyciu alkomatu będzie mógł przeprowadzić prewencyjną kontrolę trzeźwości, jeśli przewidują to przepisy wewnątrzzakładowe. W innych przypadkach kontrolę przeprowadzi policja. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku podejrzenia zażycia innych substancji odurzających.

Gdy jesteś pijany, nie idź do pracy!

Zgodnie z nowym prawem, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. Kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Pracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownikaPracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownikaMikołaj Frączak

Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie. W przypadku, gdy wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Co grozi za przyjście do pracy pod wpływem alkoholu?

Gdy badanie trzeźwości pracownika wykaże, że w jego krwi jest alkohol, przełożony lub pracodawca ma obowiązek spisać stosowny protokół. Powinny się w nim znaleźć szczegółowe informacje dotyczące daty wydarzenia, danych nietrzeźwego pracownika oraz zeznań świadków. Do dokumentu można dołączyć wynik badania alkomatem. Za wykonywanie pracy po spożyciu alkoholu pracodawca ma prawo nałożyć na zatrudnioną osobę odpowiednią karę. Poniżej znajdziesz kilka opcji.

Praca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawyPraca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawyMikołaj Frączak


  • Notatka dyscyplinująca lub upomnienie ustne – to najlżejsza forma kary, jaką można nałożyć na pijanego pracownika, który mógł narazić nie tylko siebie, ale także innych współpracowników na niebezpieczeństwo.
  • Nagana ze wpisem do akt – jest źle postrzegana przez przyszłych pracodawców i może negatywnie odbić się na dalszej karierze zawodowej.
  • Kara pieniężna – wysokość kary za jedno przewinienie nie może przekraczać wysokości wynagrodzenia za jeden dzień pracy.
  • Zwolnienie dyscyplinarne bez okresu wypowiedzenia i z wyraźnej winy pracownika.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!