Rząd oferuje większe bezpieczeństwo dla ciężarnych

Minister zdrowia powołał zespół, który opracuje wytyczne dla placówek medycznych dotyczące postępowania w sytuacjach, w których mogą wystąpić wskazania do zakończenia ciąży.

Rząd oferuje większe bezpieczeństwo dla ciężarnych
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 14 czerwca 2023

Prawo do przerwania ciąży

- Każda kobieta w tym kraju, w przypadku zagrożenia zdrowialub życia ma prawo do przerwania ciąży - podkreślił minister zdrowia AdamNiedzielski.

Te dwie przesłanki powinny być traktowane rozłącznie. Czylikobieta ma prawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest jej życie i kobieta maprawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest jej zdrowie. Zdrowie kobietyjest definiowane szeroko. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne- dodał.

Spirala negatywnych emocji

Minister apelował o nienakręcanie spirali negatywnych emocjioraz o wstrzemięźliwość w ocenach. Prosił, aby każdy, kto czuje siępokrzywdzony kontaktem z lekarzem czy też placówką medyczną kierował swojekroki do Rzecznika Praw Pacjenta.

- Powołanie dziś zespołu ds. opracowania wytycznych dlapodmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży tokolejny krok, aby jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo pacjentki — mówiłAdam Niedzielski.

Grono ekspertów przygotuje szczegółowe wytyczne dla lekarzyi placówek medycznych. Zespół tworzą eksperci: ginekologii, położnictwa,neonatologii, perinatologii oraz psychiatrii, a na jego czele stoi prof.Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa iginekologii. Kobiety w tym zespole będą odgrywały znaczącą rolę.

Chmielowiec: Stoimy na straży praw pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec równieżzaapelował do wszystkich pacjentek, aby w niepokojących sytuacjach korzystały zjego pomocy.  - Podejmujemy też interwencje z urzędu, kiedy zaistniejezagrożenie życia lub zdrowia. Stoimy na straży praw pacjenta - dodałrzecznik.

Czy pracownica w ciąży może pracować w godzinach nadliczbowych?Czy pracownica w ciąży może pracować w godzinach nadliczbowych?Michał Górecki


- Ustaliliśmy że w Nowym Targu doszło do naruszenia prawa doudzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i należytą starannościąoraz w zakresie uzyskania rzetelnej informacji o stanie zdrowia i dodokumentacji medycznej - poinformował rzecznik.

Szpital dostał procedury

Szpital w Nowym Targu otrzyma zalecenia — co musi zrobić,jakie procedury wdrożyć, jakie szkolenia przeprowadzić, aby nie dochodziło jużdo takich wydarzeń. - Po wypracowaniu zaleceń przez zespół powołany przezministra przeprowadzimy cykl szkoleń, aby edukować personel medyczny wplacówkach ginekologiczno-położniczych - zapowiedział Rzecznik PrawPacjenta.

Kobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub poroduKobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub poroduJoanna Gościńska

Prof. Krzysztof Czajkowski przypomniał, że już po sytuacji wPszczynie na zjazdach położniczo-ginekologicznych omawiano postępowanie wsytuacji zagrożenia życia matki.

- Jestem pewny, że uda nam się opracować zalecenia medyczneoraz organizacji pracy na każdym poziomie opieki ginekologicznej, tak abyryzyko zgonu związanego z zakażeniem wewnątrzmacicznym było jak najmniejsze -podsumował profesor.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!