Sprawy w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym, które możesz załatwić dzięki profilowi zaufanemu

Jakie sprawy można załatwić przez profil zaufany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Urzędzie Skarbowym? Czy korzystanie z e-urzędów to wygoda? Zapoznaj się z artykułem — stoją przed Tobą nowe możliwości zapewniające oszczędność czasu!

Sprawy w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym, które możesz załatwić dzięki profilowi zaufanemu
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 czerwca 2023

Najważniejsze informacje na temat profilu zaufanego

Profil zaufany to narzędzie pozwalające na składanie podpisu elektronicznego. To zbiór informacji o danej osobie, ściśle powiązanych z numerem PESEL. Dla wielu osób jest to ogromne udogodnienie: ogromna oszczędność czasu. Załatwienie spraw przez profil zaufany pozwala na lepsze zarządzanie czasem, szybsze ich załatwienie, a także możliwość zrobienia tego z każdego miejsca, sprawdzenie potrzebnych informacji, a także, skrócenie czasu oczekiwania na potrzebne dokumenty. W wielu przypadkach umożliwia także kontakt z urzędnikiem, co także jest przydatne.

Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Anna Malinowska

Warto nadmienić, że jest to usługa, niektórym może nie kojarzyć się zbyt dobrze, ponieważ wymaga dość dobrej orientacji w sprawach związanych z technologią. Warto jednak przekonywać osoby bliskie do korzystania z takiej funkcjonalności, a także przeprowadzać edukację na ten temat. 

Profil zaufany można stworzyć przez internet, a także w punktach stacjonarnych, czyli na przykład urzędach i bankach (po uprzednim założeniu konta internetowego).

Osoby, które zdecydują się na korzystanie z niego nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo danych osobowych, jest również wiarygodnym środkiem weryfikacyjnym. 

ZUS i Urząd Skarbowy — jakie sprawy można załatwić przez Internet?

Po założeniu konta na PUE ZUS można wybrać sposób logowania się: poprzez utworzone konto lub bankowość elektroniczną. Zdarza się jednak, że trzeba wybrać się do placówki stacjonarnej, by potwierdzić konto.

Dzięki internetowemu serwisowi można zrobić wiele rzeczy: znaleźć potrzebne informacje, a także złożyć niezbędne wnioski — to wszystko bez wychodzenia z domu. Interesującym rozwiązaniem jest umówienie e-wizyty z pracownikiem ZUS. Odbywa się ona za pomocą połączenia wideo. Także internetowy kontakt z konsultantem ZUS pomoże w załatwieniu spraw.

Na platformie PUE ZUS można przede wszystkim znaleźć informacje niezbędne z punktu widzenia świadczeniobiorcy, na przykład o pobieranej rencie, czy zasiłku, a także kwotach świadczeń i datach ich wypłaty. Jest tam też dostęp do zwolnień lekarskich. Wiele osób za pośrednictwem portalu składa niezbędne wnioski na przykład o 500+, RKO, czy Dobry Start. Konto pozwala sprawdzić informacje, a także w każdej chwili, upewnić się o poprawności danych. To duża wygodna — można szybko zareagować w przypadku błędów.

Jakie sprawy można załatwić poprzez profil zaufany?Jakie sprawy można załatwić poprzez profil zaufany?Anna Pakaszewska-Cetera

Dostęp mają też przedsiębiorcy.

Także dzięki wirtualnemu urzędowi skarbowemu podatnik może w prosty sposób załatwić niezbędne sprawy. Można na przykład złożyć druk ZAW-NR lub  ZAP-3, który pozwala na zmianę danych kontaktowych, numer konta. Jednak najważniejszą funkcjonalnością jest możliwość rozliczenia zeznań podatkowych na przykład PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Warto nadmienić, że jeśli nie są dokonywane żadne działania — zostanie ono zaakceptowane automatycznie (po dacie rozliczenia, czyli zwykle po 30 kwietnia). Można prześledzić złożone dokumenty, a także zapoznać się z płatnościami, które związane były z Urzędem Skarbowym.

Adres www.podatki.gov.pl warto zapamiętać: przed wizytą w stacjonarnej jednostce należy dokonać rezerwacji wizyty, jest to obowiązkowe. 

Profil zaufany — korzyści dla korzystających

Posiadanie Profilu Zaufanego niesie ze sobą różne korzyści. Umożliwia łatwiejszy dostęp do usług publicznych, w niektórych przypadkach eliminując także konieczność osobistych wizyt w urzędach. Zapewnia bezpieczne i legalne podpisywanie dokumentów, co ułatwia formalności i procesy dokumentacyjne. Umożliwia wygodne składanie wniosków i dokumentów, eliminując potrzebę papierowych formularzy. To również sposób na szybką komunikację z urzędami poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą. Petent ma możliwość śledzenia statusu spraw i dokumentów, sprawowania większej kontroli nad procesami administracyjnymi.

Dzięki profilowi zaufanemu można również w prosty sposób skorzystać z funkcjonalności, jakie daje założenie Internetowego Konta Pacjenta, czyli zamawiania e-recept, sprawdzania wykonywanych działań medycznych. 

Konieczność zmian i cyfryzacji jest nieodzowna w dzisiejszym świecie, aby sprostać wymaganiom szybko rozwijającej się technologii i zapewnić efektywność oraz wygodę w różnych dziedzinach życia. Przejście na cyfrowe rozwiązania umożliwia lepszy dostęp do usług publicznych, szybsze załatwianie spraw oraz optymalizację procesów administracyjnych. Wprowadzenie zmian i cyfryzacji ma ogromny potencjał do usprawnienia i ułatwienia naszego codziennego funkcjonowania, poprawiając jakość usług i podnosząc wydajność różnych sektorów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!