Kiedy Ukraina wejdzie do NATO i do UE?

W dniach 11-12 lipca w stolicy Litwy odbędzie się szczyt NATO. Zaproszenie do udziału w nim przyjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jakie są szanse na rozszerzenie struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej o naszych wschodnich sąsiadów? Sprawdzamy.

Kiedy Ukraina wejdzie do NATO i do UE?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 1 czerwca 2023

Kiedy Ukraina wejdzie do NATO?

Dokładnie 74 lata od powstania NATO (4 kwietnia 1949 roku), 31 członkiem sojuszu została Finlandia.

Perspektywa dalszego rozszerzania organizacji szansę na wstąpienie w jej struktury daje również Ukrainie.

UE zapłaci za pensje i emerytury UkraińcówUE zapłaci za pensje i emerytury UkraińcówJakub Stasak

Choć żadne konkretne deklaracje w tej sprawie jeszcze nie padły, pewne jest, że ukraiński przywódca przyjął, wystosowane przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, oficjalne zaproszenie do udziału w zaplanowanym na lipiec szczycie NATO, który ma odbyć się w Wilnie.

Zgodnie z zapowiedziami, to właśnie pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów będzie jednym z głównych poruszanych podczas spotkania tematów.

Sam sekretarz generalny, pytany o przyjazd prezydenta Zełenskiego do litewskiej stolicy, fakt ten określa jako „wysłanie ważnego symbolu politycznego” oraz „demonstrację poparcia sojuszników dla Ukrainy”.

Ukraina złożyła wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym 30 września 2022 roku.

Cytowany przez Polską Agencję Prasową Stoltenberg, odpowiadając w Brukseli na pytania dziennikarzy, stwierdził:

„Każda demokracja w Europie ma prawo ubiegać się o członkostwo w NATO, a sojusznicy NATO szanują to prawo i wielokrotnie stwierdzaliśmy, że drzwi NATO pozostają otwarte”.

Czy potrzeba pozwolenia na transport towaru do Ukrainy?Czy potrzeba pozwolenia na transport towaru do Ukrainy?Anna Petynia-Kawa

Już w kontekście wileńskiego szczytu bezpośrednio do powyższych słów odniósł się Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że w lipcu chciałby od partnerów usłyszeć „coś więcej” niż tylko „otwarte drzwi” do NATO, wyraźnie zaznaczając jednak pełną świadomość tego, że właściwe przeprowadzenie procedury akcesyjnej nie będzie możliwe, dopóki trwa wojna.

Ukraina w Unii Europejskiej?

O członkostwo w Unii Europejskiej Ukraina wystąpiła oficjalnie 28 lutego 2022 roku.

Kolejnym krokiem było zaopiniowanie wniosku w tej sprawie przez Komisję Europejską, co stało się 17 czerwca 2022 roku.

Następnie, 23 czerwca 2022 roku, Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego, występując jednocześnie do Komisji Europejskiej o przedstawienie jej (w ramach regularnego pakietu rozszerzeniowego) sprawozdań na temat spełnienia warunków określonych w opinii Komisji w sprawie wniosku o członkostwo.

O dalszych krokach w spawie przyjęcia Ukrainy do UE zdecyduje właśnie Rada Europejska, kiedy wszystkie te warunki zostaną spełnione.

Unia Europejska chce ukarania rosyjskich zbrodniarzyUnia Europejska chce ukarania rosyjskich zbrodniarzyJakub Stasak

W lutym odbyło się zaś nadzwyczajne posiedzenie Rady, na którym unijni przywódcy docenili podjęte do tej pory starania kraju w drodze do przyszłego członkostwa we Wspólnocie.

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal zadeklarował, że ambicją władz państwowych jest pełna formalna gotowość do wstąpienia w struktury Unii Europejskiej do końca 2024 roku.

Przystąpienie do NATO – warunki

W przeciwieństwie do unijnego procesu akcesyjnego, procedura przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego nigdy nie została w pełni sformalizowana i może nieco różnić się w przypadku poszczególnych kandydatów.

Po oficjalnej deklaracji chęci przystąpienia do organizacji może ona wystosować zaproszenie do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych, wymaga to jednak pełnej zgody wszystkich aktualnych członków sojuszu.

Rozmowy te odbywają się w kwaterze głównej NATO w Brukseli, jeśli ich wynik będzie pozytywny, kandydat oficjalnie potwierdza przyjęcie zobowiązań związanych z członkostwem (w formie listu intencyjnego od ministra spraw zagranicznych do Sekretarza Generalnego NATO).

Ukraina wyeksportowała do Polski o 4514 proc. zboża więcej!Ukraina wyeksportowała do Polski o 4514 proc. zboża więcej!Damian Jemioło

W kolejnym etapie przygotowywane są protokoły akcesyjne do Traktatu Waszyngtońskiego.

Z chwilą ich podpisania kraj starający się o członkostwo może jako obserwator (bez prawa głosu) uczestniczyć w naradach NATO.

Jednocześnie w państwach członkowskich przeprowadzany jest proces ratyfikacji protokołów, o którego zakończeniu każdy kraj indywidualnie powiadamia, będący depozytariuszem Traktatu Waszyngtońskiego, rząd Stanów Zjednoczonych.

Na zaproszenie sekretarza generalnego Sojuszu, kandydat oficjalnie przystępuje do niego, a dokumenty akcesyjne składane są w departamencie stanu USA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!