ARESZTY dla organizatorów paszportów covidowych. Wpadł też kupujący

Policja zapewnia, że to nie koniec sprawy zakupów lewych certyfikatów. Będa kolejne zatrzymania, jednak ci, kórzy kupili “fałszywkę” i sami zgłoszą się na policję — mogą uniknąć surowych kar.

ARESZTY dla organizatorów paszportów covidowych. Wpadł też kupujący
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 lutego 2022

Proceder trwa mimo kar i aresztowań

Pięć kobiet od 21 do 56 lat organizowało certyfikaty covidowe za opłatą. Wśród nich są zarówno podejrzane o wprowadzanie danych do systemu, jak i pośredniczki pomagające chętnym w zakupie tych dokumentów.

Ile kosztuje lewy certyfikat COVID? Policja rozpracowała oszustówIle kosztuje lewy certyfikat COVID? Policja rozpracowała oszustówAnna Malinowska

- Jedna z podejrzanych jest pielęgniarką zatrudnioną w szpitalu oraz w prywatnych podmiotach medycznych. Należy dodać, że podczas realizacji tej sprawy policjanci współpracowali z pracownikami instytucji Szpitale Pomorskie sp. z o.o. w Gdyni - przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Lewy certyfikat = 1,2 tys. zł

- Podczas pracy nad tą sprawą policjanci ustalili, że proceder przestępczy mógł trwać od maja 2021 roku, a za usługę klient płacił do 1,2 tysiąca złotych. Do tej sprawy policjanci zatrzymali także 46-latka z powiatu sztumskiego, podejrzanego o zakupienie zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19 - zaznaczyła KWP w Gdańsku.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli komputery, telefony komórkowe i inne nośniki danych, na których mogły znajdować się dowody świadczące o tym przestępstwie. Zabezpieczono do analizy dokumentację oraz znaczne kwoty pieniędzy, które podejrzane trzymały w mieszkaniach.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku kobiety usłyszały zarzuty m.in. korupcyjne, płatnej protekcji czy poświadczenia nieprawdy. Trzy z nich zostały aresztowane, dwie są pod dozorem policyjnym.

Lewe paszporty covidowe po 100 zł. 100 osób kupiło je od… żołnierzyLewe paszporty covidowe po 100 zł. 100 osób kupiło je od… żołnierzyMonika Świetlińska

- Sprawa jest rozwojowa. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają wszystkie osoby zamieszane w ten proceder, w tym także osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się. Dodatkowe zarzuty karne grożą wszystkim osobom, które posługiwały się takim certyfikatem - przekazała policja.

Kupiłeś taki certyfikat? Nie poniesiesz kary, jeśli…

Policjanci mają informację dla wszystkich, którzy kupili fałszywy certyfikat i nie chcą ponieść za to kary.

- Osoby, które zakupiły certyfikat potwierdzający szczepienie, które zgłoszą się do organów ścigania i zawiadomią o tym fakcie, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 kk — poinformowali funkcjonariusze.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania.

Lewe certyfikaty covidowe – kolejne zatrzymania. „Sprawa wciąż jest rozwojowa”Lewe certyfikaty covidowe – kolejne zatrzymania. „Sprawa wciąż jest rozwojowa”Martyna Kowalska

Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie, zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!