Czy próbny dzień w pracy jest płatny?

Pojęcie “dnia próbnego” nie istnieje w Kodeksie Pracy, jednak fakt ten nie przeszkadza niektórym pracodawcom stosowania takiej praktyki, zwłaszcza w odniesieniu do młodych, niedoświadczonych osób. Sytuacja pogarsza się, gdy okazuje się, że dzień próbny jest bezpłatny. Jest to niedopuszczalne i niezgodne z prawem, które zakłada, że za każdy przepracowany czas należy się wynagrodzenie, niezależnie od tego, czy trwał on dzień, czy tylko kilka godzin. 

Czy próbny dzień w pracy jest płatny?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 17 kwietnia 2023

Prawo do wynagrodzenia obowiązuje niezależnie od ilości przepracowanego czasu

Zgodnie z Kodeksem Pracy wynagrodzenie przysługuje za każdą wykonaną pracę. Nie precyzuje natomiast sytuacji, gdy praca ta trwa kilka godzin, ale należy uznać, że w przypadku dnia próbnego, kandydat powinien otrzymać zapłatę za przepracowany czas. 

Zamiast “dnia próbnego” umowa o pracę na okres próbny

Dzień próbny w pracy jest okazją do sprawdzenia przyszłego pracownika, kandydat przez ten czas prezentuje przyszłemu pracodawcy swoje umiejętności, pracodawca ocenia, czy pasuje do zespołu i czy spełnia oczekiwania. Działa to w obie strony bowiem kandydat również może zorientować się na czym będzie polegać jego przyszła praca i czy dane stanowisko, zespół i firma mu odpowiadają. 

Kiedy pracodawca może, a nawet powinien, pytać o życie prywatne pracownika?Kiedy pracodawca może, a nawet powinien, pytać o życie prywatne pracownika?Monika Świetlińska

Przed dniem próbnym, pracodawca powinien zawrzeć z potencjalnie przyszłym pracownikiem umowę na czas próbny. Umowa taka, zgodnie z przepisami, nie może trwać więcej niż 3 miesiące, nie ma natomiast wyznaczonego minimalnego okresu ważności takiej umowy, więc z powodzeniem może zostać zawarta na tylko jeden dzień. 

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie podpisał z kandydatem umowy i nie wypłacił wynagrodzenia?

Niestety często zdarza się, że pracodawcy szukają darmowej siły roboczej w postaci bezpłatnego dnia próbnego w pracy, nawet w przypadku, kiedy nie zamierzają nikogo zatrudnić. Dlatego warto się zabezpieczyć i odmawiać, gdy pracodawca proponuje bezpłatny dzień próbny albo podpisywać umowę. 

A co robić w sytuacji, gdy kandydat przepracował dzień próbny bez umowy, a pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia? Przede wszystkim, pracodawca nie decydując się na podpisanie umowy z kandydatem, łamie przepisy Kodeksu pracy, narażając się na karę grzywny od 1000 do 30000 zł. Jednakże, umowa zawarta w formie ustnej również jest wiążąca dla obu stron, co oznacza, że tak czy inaczej, wynagrodzenie za dzień próbny należy się kandydatowi. 

Pensja nie wpłynęła w terminie. Co robić?Pensja nie wpłynęła w terminie. Co robić?Mikołaj Frączak

Pracownik, w pierwszej kolejności powinien podjąć próbę uświadomienia niedoszłego pracodawcy, o tym, że jego działania są niezgodne z prawem. Być może pracodawca widząc determinację i wiedzę pracownika, zdecyduje się na zawarcie umowy i wypłatę wynagrodzenia. Gdy to nie poskutkuje, należy zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy i zawiadomić o takim procederze. Powinno to doprowadzić do wszczęcia kontroli u danego pracodawcy i nałożenia na niego kary grzywny.

Oprócz tego, pracownik powinien wystąpić do sądu o ustalenie stosunku pracy i o zapłatę wynagrodzenia. W tej sytuacji konieczne będzie zebranie dowodów przepracowania dnia próbnego — mogą to być np. zeznania świadków, czy ustalenia dotyczące dnia próbnego przekazane w smsach lub mailach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!