iPhone z USB-C z kompatybilnymi akcesoriami

Unia Europejska na firmie Apple wymusiła wdrożenie USB typu C. Amerykański gigant technologiczny postanowił wprowadzić to rozwiązanie, ale z dodatkową autoryzacją dla iPhonów, czyli kultowych produktów Apple. To oznacza, że ideę „jednego kabla ładującego do wszystkich urządzeń” można będzie wyrzucić do kosza.

iPhone z USB-C z kompatybilnymi akcesoriami
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 20 lutego 2023

Uniwersalny kabel dla wszystkich urządzeń?

Zaletą USB-C jest to, że jeden kabel ładujący możemy podpiąć pod różne urządzenia i nie ma znaczenia czy jest to smartfon, głośnik blutooth, aparat, zestaw mikrofonów czy nawet laptop. Ta uniwersalność USB typu C spowodowała, że Unia Europejska wmusiła wprowadzenie takiego rozwiązania również w przypadku urządzeń marki Apple, dzięki czemu można zredukować, chociaż odrobinę ilość elektrośmieci.

Miłośnicy technologii i amerykańskiego giganta pewnie już zauważyli, że Apple USB typu C wprowadziło bez większego problemu w Macbookach oraz iPadach. Schodki zaczęły się przy iPhoneach, czyli najlepiej sprzedających się urządzeniach Apple.

USB typu C z autoryzacją

Okazuje się, że smartfony amerykańskiego giganta, owszem będą obsługiwały USB typu C, ale wewnątrz telefonów z tym portem ma znaleźć się  specjalny chip autoryzacyjny, którego rolą będzie wykrywanie, czy podłączone akcesoria są "kompatybilne" z iPhonem.

Rośnie rynek regenerowanych telefonów komórkowychRośnie rynek regenerowanych telefonów komórkowychMikołaj Frączak

To z kolei oznacza, że urządzenia i producenci chcący wyprodukować akcesoria dla sprzętu Apple będą musieli przejść specjalny proces certyfikacji, jak to ma miejsce obecnie z portem Lightning. Co to oznacza w praktyce? Legnięcie w gruzach idei „jednego kabla ładującego do wszystkich urządzeń”. Dlaczego? Bo uniwersalna ładowarka i tak nie będzie pasować do iPhoneów.  

iPhone – smartfon od Steve Jobsa

iPhone to smartfon, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2007 roku. Steve Jobs, założyciel firmy Apple, przedstawił wówczas niezwykle (jak na tamte czasy) nowoczesny telefon. Pierwszy iPhone nie miał klawiatury i posiadał technologię multi-touch.


Koniec serwisów Apple? Teraz sam naprawisz swojego iPhone`aKoniec serwisów Apple? Teraz sam naprawisz swojego iPhone`a
Martyna Kowalska

Było to absolutnym przełomem w dziedzinie mobilności. Żadne z wcześniej wyprodukowanych urządzeń nie posiadało tych dwóch rozwiązań. Firma Apple została napędzona tym sukcesem. Już kilka lat później wypuściła tablet o nazwie iPad, który także okazał się strzałem w dziesiątkę. Od tamtej pory korporacja wiodła prym w dziedzinie innowacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!