U-2 Dragon Lady wraca do gry?

Od pierwszego lotu „Smoczej Damy” minęło prawie siedem dekad – zdanie to z powodzeniem mogłoby rozpoczynać niejedną baśń, w rzeczywistości jest jednak początkiem legendy. Właśnie tak zaczął się bowiem nowy rozdział w historii lotnictwa wojskowego, a ostatnie doniesienia Pentagonu potwierdzają, że pisze się on na naszych oczach.

U-2 Dragon Lady wraca do gry?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 23 lutego 2023

U-2 Dragon Lady – konstrukcja

U-2 Dragon Lady to, zbudowany na zamówienie CIA, amerykański samolot rozpoznawczy, który, ze względu na swoje przeznaczenie wysokościowe, użytkowany jest również przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i NASA.

Pierwszy lot prototypu maszyny miał miejsce 1 sierpnia 1955 roku.

Biden w Polsce. Co chce przekazać naszym rodakom?Biden w Polsce. Co chce przekazać naszym rodakom?Monika Świetlińska

Kabina tego jednosilnikowego samolotu odrzutowego jest częściowo hermetyzowana, co, nawet na dużych wysokościach, zapewnia ciśnienie atmosferyczne w granicach wartości panujących na poziomie 8800 m n.p.m.

W związku z powyższym, aby zasiąść za jego sterami, pilot musi założyć całkowicie ciśnieniowy kombinezon, wyglądem i konstrukcją zbliżony do skafandrów używanych przez astronautów.

Procedury lotnicze wymagają ponadto, ażeby, nie tylko podczas całego lotu, ale i jakiś czas przed jego rozpoczęciem, pilot oddychał specjalną mieszanką powietrza o zwiększonej zawartości tlenu.

Jest to zabieg, mający na celu obniżenie zawartości azotu we krwi oraz dodatkowe wysycenie jej tlenem, co z kolei redukuje skutki, mogącej być następstwem ewentualnej dekompresji kabiny na dużej wysokości, hipoksemii.

Rosyjscy szpiedzy śledzili polskie obiekty wojskoweRosyjscy szpiedzy śledzili polskie obiekty wojskoweMonika Świetlińska

Znajdujące się na pokładzie samolotu urządzenia radiolokacyjno-fotograficzne umożliwiają obserwację obiektów położonych nawet do 480 km w bok od niego.

U-2 Dragon Lady i jego rola w historii lotnictwa

Najsłynniejszych misja, w której brała udział „Smocza Dama”, to bez wątpienia ta z 1 maja 1960 roku.

Właśnie wtedy Rosjanom udało się zestrzelić nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) maszynę pełniącą zadania szpiegowskie.

Sformułowanie „udało się” jest w tym kontekście kluczowe, ponieważ potrzebowali oni do tego celu aż czternastu rakiet.

Pyrrusowe zwycięstwo przypieczętował fakt, że zasięgi rakiet typu S-75, o których mowa, były do tej pory skrzętnie ukrywane, a ich użycie wiązało się z oczywistą dekonspiracją w tej kwestii.

Choć U-2 ma już swoje lata, jego osiągi wciąż robią wrażenie.

Samolot przez długi czas może latać na wysokości przekraczającej 24 kilometry (niektóre źródła mówią nawet o 27 km).

Dożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradęDożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradęJoanna Gościńska

Z tego właśnie względu jest on ciągle modernizowany i wykorzystywany do realizowania misji niewykonalnych dla innych, nawet znaczne nowocześniejszych jednostek.

„Smocza Dama” i chiński balon szpiegowski

W sobotę 4 lutego amerykański myśliwiec F-22 Raptor zestrzelił u wybrzeży Karoliny Południowej chiński balon szpiegowski.

Zanim do tego doszło, w przestrzeni powietrznej USA i Kanady spędził on ponad tydzień.

Prezydent Joe Biden zwlekał wydaniem rozkazu zestrzelenia z uwagi na to, że wcześniej obiekt znajdował się nad lądem, a operacja mogłaby stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludności cywilnej.

Amerykański przywódca do całej sprawy postanowił odnieść się jeszcze przed złożeniem oficjalnej wizyty w Europie.

Stwierdził on wówczas, że Departament Obrony USA nie posiada żadnych dowodów na wzmożoną aktywność obcych obiektów w swojej przestrzeni powietrznej, zaznaczył jednocześnie znaczący wzrost wykrywalności tego typu incydentów, związany z „krokami, które podjęto”.

Polska nie zostawi Ukrainy. Co z myśliwcami?Polska nie zostawi Ukrainy. Co z myśliwcami?Monika Świetlińska

Szczegółami dotyczącymi wspomnianych działań Biden ma się w odpowiednim momencie podzielić z Kongresem, na razie są one tajne.

Pewnego rodzaju wskazówkę może stanowić tu jednak coraz częstsze pojawianie się na amerykańskim niebie samolotów typu U-2 Dragon Lady.

Sam akt zestrzelenia unoszącego się na wysokości ponad 18 tys. metrów gigantycznego balonu stał się wprawdzie udziałem wspomnianego myśliwca F-22 Raptor, ale bezpośrednio przed zaplanowaną akcją, to właśnie Dragon Lady zbierały informacje o jego cechach i trajektorii lotu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!