Kontrole ZUS w wakacje

Okres wakacyjny to zawsze czas wzmożonych kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wynikają one z tego, że Polacy niekoniecznie wykorzystują zwolnienia lekarskie zgodnie z ich przeznaczeniem. Do tego dochodzi fakt, że od 1 lipca mamy prawo do wyższego zasiłku chorobowego. Ma to związek z wyższą płacą minimalną.

Kontrole ZUS w wakacje
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 27 lipca 2023

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? 

Zasiłek chorobowy jest wsparciem finansowym, które jest przekazywane osobom ubezpieczonym w sytuacji, kiedy są niezdolne do pracy. Wzrost wysokości zasiłku chorobowego jest powiązany z podniesieniem płacy minimalnej, która od 1 lipca wzrosła z 3490 zł do 3600 zł brutto. 

Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców o rok dłużejMały ZUS Plus dla przedsiębiorców o rok dłużej Anna Petynia-Kawa

Ile obecnie wynosi podstawa wyliczenia zasiłku chorobowego? 

Podstawą do wyliczenia zasiłku chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne otrzymywane przez pracownika w ciągu 12 poprzednich miesięcy kalendarzowych, jednak pomniejszone o 13,71%.

Do 30 czerwca podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosiła 3011,52 zł, jednak od 1 lipca wzrosła do 3106,44 zł, co spowodowało wyższe świadczenie dla osób przebywających na zwolnieniu lekarskim.

Zazwyczaj, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Istnieją jednak przypadki, w których osoby uprawnione otrzymują 100% zasiłku, takie jak kobiety w ciąży, osoby ulegające wypadkom w drodze do lub z pracy, oraz te, których niezdolność do pracy wynika z konieczności poddania się badaniom lekarskim związanym z dawstwem komórek, tkanek i narządów.

ZUS sprawdza osoby na L4, by wychwycić te bezprawnie otrzymujące zasiłek 

Co roku w okresie wakacyjnym obserwowana jest rosnąca liczba zwolnień lekarskich oraz wzrost liczby kontrol ZUS związanych ze zwolnieniami. W 2022 roku zarejestrowano aż 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w Polsce, co stanowiło znaczną różnicę w porównaniu z rokiem poprzednim. Powstały wątpliwości co do tego, czy wszystkie osoby, które korzystały ze zwolnień, rzeczywiście miały do tego prawo. Przeciętnie uznaje się, że normą jest mieć maksymalnie 3 zwolnienia lekarskie w ciągu roku, jednak niektórzy rekordziści korzystają nawet 17 razy.

Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA? Jan Wróblewski

W związku z tym, ZUS kontynuuje intensywne kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku przeprowadził 117,2 tys. takich kontroli, a do końca 2023 roku planuje przeprowadzenie aż 500 tys. kontroli. Efektem tych działań jest wydanie przez ZUS w I kwartale 2023 roku prawie 7,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 roku (7,3 tys.).

Osoby, które zostaną przyłapane przez ZUS na korzystaniu ze zwolnienia w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, będą musiały zwrócić nienależnie otrzymane świadczenia.

Czym zajmuje się ZUS? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) to instytucja w Polsce, odpowiedzialna za gromadzenie i zarządzanie składkami ubezpieczeniowymi oraz wypłacanie świadczeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada za ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe i zdrowotne.

Działa on na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego obywatelom, w tym wypłacanie emerytur, rent, zasiłków chorobowych, świadczeń opieki zdrowotnej i innych świadczeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska

Każdy pracujący obywatel w Polsce jest obowiązkowo ubezpieczony w ZUS, a składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane od wynagrodzenia przez pracodawcę oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dzięki temu systemowi ZUS zapewnia wsparcie finansowe dla osób, które na skutek różnych okoliczności, takich jak choroba, wypadek, czy wiek emerytalny, nie mogą pracować lub potrzebują pomocy socjalnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!