Marynarkę Wojenną RP wzmocnią nowe fregaty

Nowa jakość w polskiej Marynarce Wojennej – tak szef resortu obrony określił nowoczesne, wielozadaniowe fregaty, których budowa ruszyła właśnie w ramach programu Miecznik. Oficjalna wizyta ministra Błaszczaka w gdyńskiej stoczni związana była z symbolicznym paleniem blach na pierwszą z trzech jednostek.

Marynarkę Wojenną RP wzmocnią nowe fregaty
  • Jakub Stasak
  • /
  • 25 sierpnia 2023

Marynarka Wojenna RP rośnie w siłę

Uroczystość odbyła się na terenie należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stoczni Wojennej w Gdyni.

Oprócz szefa MON wzięli w niej udział m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw CPK Marcin Horała.

Do 2032 roku, w ramach programu Miecznik, Marynarka Wojenna RP pozyska trzy fregaty, będące najnowocześniejszymi i najlepiej uzbrojonymi jednostkami pozostającymi w dyspozycji tego rodzaju sił zbrojnych.

Zapowiedź szefa MON: Nowa jednostka wojskowa jeszcze w tym rokuZapowiedź szefa MON: Nowa jednostka wojskowa jeszcze w tym rokuJakub Stasak

Strategiczne znaczenie inwestycji w oficjalnym przemówieniu podkreślał Mariusz Błaszczak:

„Fregaty, trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej. Będą silnie uzbrojone, zarówno jeżeli chodzi o broń ofensywną, jak i jeśli chodzi o broń przeciwlotniczą. Wielokrotnie rozmawialiśmy na temat Marynarki Wojennej z panem ministrem Siewierą, z prezydentem RP i właśnie w konsekwencji tych dokumentów strategicznych, w konsekwencji naszych ustaleń mamy dziś kolejny etap, jeśli chodzi o wzmacnianie Marynarki Wojennej RP”.

Międzynarodowa współpraca

Realizowany przy współudziale takich międzynarodowych liderów przemysłu zbrojeniowego jak Babcock, MBDA, Thales czy Remontowa Shipbuilding projekt, jest największym w historii kontraktem, jaki otrzymały polskie stocznie.

Zgodnie z planem pierwsza z fregat ma być gotowa do 2026 roku.

"Próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie""Próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie"Jakub Stasak

Jak deklarował szef resortu obrony, nowe okręty odegrają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa nie tylko naszemu krajowi, ale i państwom sojuszniczym:

„Wychodzimy z założenia takiego, że jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, a Marynarka Wojenna odgrywa ważną rolę, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Także te nowe fregaty posłużą polskim marynarzom do wypełniania misji nie tylko na Bałtyku, ale także na oceanach, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu”.

Jednostki tej klasy umożliwią realizację niezwykle szerokiego spektrum zadań na morzu w tym m.in. zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej.

Nowe miejsca pracy

Przeprowadzenie programu Miecznik w kraju pozwoli na utworzenie około dwóch tysięcy miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt.

Nabyte w ramach jego realizacji kompetencje otworzą przed rodzimym przemysłem zbrojeniowym nowe perspektywy i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Jak zmieniło się Wojsko Polskie w 2022?Jak zmieniło się Wojsko Polskie w 2022?Jakub Stasak

Taki stan rzeczy następująco podsumował minister obrony narodowej:

„Bardzo się cieszę z tego, że te okręty powstają w polskiej stoczni. Bardzo dziękuję naszym partnerom brytyjskim za współpracę, modelową współpracę. Przed polską stocznią Marynarki Wojennej świetne perspektywy. To jest dobra informacja dla załogi, dla państwa, którzy tu pracują. Perspektywy są świetne. Bardzo się z tego cieszę, że polskie stocznie realizują te kontrakty. Z jednej strony zapewniają w ten sposób dobrą broń dla Marynarki Wojennej, z drugiej strony to są kolejne miejsca pracy właśnie tu w naszym kraju”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!