Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym już obowiązuje
Przepisy wprowadzające szereg zmian w obowiązującym dotychczas procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego już obowiązują. W związku z nowelizacją ustawy, resort rozwoju i technologii przygotował także cykl szkoleń, mających wspomóc urzędników samorządowych.

- Jakub Stasak
- /
- 29 września 2023
Nowe sprawniejsze procedury
Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym następująco opisywał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda:
„Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Gminy będą miały czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r. Nie pozostawiamy samorządów samym sobie — dajemy im realne narzędzia do planowania przestrzeni. Ponadto przygotowaliśmy zmiany w procedurze usprawniające opracowanie planów miejscowych oraz zintegrowany plan inwestycyjny – nowa szczególna forma planu miejscowego pozwalająca na szybkie i transparentne przygotowanie terenów pod inwestycje. To wszystko stwarza szanse na szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i tym samym większą podaż mieszkań”.
Projekt doprecyzowuje ponadto przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy, wprowadzając m.in. możliwość określenia przez gminę w planie ogólnym gminy obszaru, na którym będzie można wydać taką decyzję czy ograniczając maksymalny zasięg obszaru analizowanego do 200 metrów.
Polski przemysł stalowy i jego wpływ na gospodarkęJakub Stasak
Nowe regulacje zakładają także uruchomienie ogólnodostępnego i całkowicie darmowego Rejestru Urbanistycznego, prowadzonego w wersji on-line.
Rejestr powyższy stanowić ma najbardziej wiarygodne źródło informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych aktualnie procedurach administracyjnych.
Szkolenia dla pracowników samorządowych
Z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw bezpośrednio związane są również, organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, szkolenia dla pracowników samorządowych.
Szczegółowy program szkoleń jest aktualnie w przygotowaniu, już teraz wiadomo jednak, że obejmą one przekrojowe zapoznanie uczestników ze zmianami wprowadzanymi przepisami ustawy, odbędą się zaś 18 i 19 października.
Napływ cudzoziemców, a poziom bezrobocia w PolsceJakub Stasak
Stanowiący tu grupę docelową urzędnicy, będą mogli wybrać najdogodniejszą dla siebie formę uczestnictwa w szkoleniu spośród dwóch wariantów:
• stacjonarnego (przewidziano 250 miejsc),
• online.
Szczegółowe informacje dotyczące samych zapisów oraz wyboru formy udziału trafią bezpośrednio do gmin.
Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.
Trwają prace nad rozporządzeniami
Kolejnym etapem zmiany przepisów będzie przyjęcie ministerialnych rozporządzeń, które powinny być wydane w związku z wejściem w życie nowelizacji.
Obecnie trwają intensywne prace nad siedmioma rozporządzeniami, treść projektów trzech z nich została już udostępniona na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
W Raciborzu powstanie nowa strefa ekonomicznaJakub Stasak
Wszyscy zainteresowani mogą niniejszym zapoznać się z:
• Projektem rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego,
• Projektem rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie określenia wzoru formularza wniosku dotyczącego aktu planowania przestrzennego,
• Projektem rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy.
Pozostałe projekty rozporządzeń zostaną w najbliższym czasie przekazane do konsultacji społecznych.
Przygotowanie i ogłoszenie rozporządzenia dotyczącego Rejestru Urbanistycznego planowane jest natomiast w terminie późniejszym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.