Poprawa bezpieczeństwa na drogach priorytetem rządu

Polski rząd troszczy się o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Stale wdraża działania, które przynoszą wymierne widoczne efekty. W 2022 roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce po raz pierwszy w historii spadła poniżej 1900.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach priorytetem rządu
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 27 czerwca 2023

Europa zauważa zmiany w bezpieczeństwie na polskich drogach 

Nasze wysiłki na rzecz bezpieczeństwa drogowego zostały uznane na arenie europejskiej. Polska została uhonorowana nagrodą Road Safety Performance Index Award, przyznaną przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu. Rozumiemy również, jak istotne jest kształcenie od najmłodszych lat. Dlatego wspieramy programy i kampanie społeczne dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Premier Mateusz Morawiecki prowadził lekcję w ramach akcji "Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka".

Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?Jan Wróblewski

Zmniejszyła się liczba wypadków, między rokiem 2015-2016 a 2022 r. o ponad 11 tys. To oznacza ponad 11 tys. mniej wypadków rocznie. To znaczy, że mniej jest złamanych nóg, kręgosłupów, złamanego życia. To, że udaje nam się jak najmniej tych wypadków w Polsce zapewnić, to duże osiągnięcie – podsumował szef polskiego rządu.

Polska otrzymała wyróżnienie za bezpieczeństwo na drogach 

W 2023 roku Polska po raz pierwszy zdobyła prestiżową nagrodę Road Safety Performance Index (PIN) przyznaną przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Ta nagroda jest uważana za ekwiwalent Oscara w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Polska została doceniona za osiągnięcie niemal 50-procentowego spadku liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Czy gmina może zabrać część działki na drogę?Czy gmina może zabrać część działki na drogę?Jakub Stasak

To zasługa metodycznych zmian w trzech obszarach:

  • infrastruktury,
  • przepisów prawnych,
  • edukacji.

Dla mnie każdy wypadek, to jest o jeden wypadek za dużo – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Dlatego rząd przeznacza ogromne środki na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pojawiły się w każdym zakątku Polski nowe chodniki, nowe przejścia dla pieszych, nowe spowalniacze, drogi powiatowe gminne o przyzwoitym standardzie i zaostrzone przepisy, które też przyczyniły się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a najlepszym potwierdzeniem, że ta nasza strategia jest spójna i że to jest sukces, jest właśnie ta nagroda, którą dostaliśmy — ogólnoeuropejska nagroda za podniesienie bezpieczeństwa transportu drogowego.

Stale rozwijana jest infrastruktura drogowa

Priorytetem jest równomierne rozwinięcie infrastruktury drogowej w Polsce. Dzięki Programowi Budowy Dróg Krajowych, który trwa od 2015 roku, zostało wybudowanych ponad 2 tysiące kilometrów nowych dróg. 

Podobne inwestycje są również realizowane za pośrednictwem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki wsparciu zarówno większych projektów inwestycyjnych, jak i lokalnych inicjatyw, poprawiamy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nowe drogi skracają czas podróży i pozwalają zaoszczędzić czas

Gminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa? — Jak sprawdzić kategorię dróg publicznychGminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa? — Jak sprawdzić kategorię dróg publicznychMichał Górecki

Nawet pomimo wzrostu natężenia ruchu i zwiększenia liczby samochodów na drogach, mamy obecnie mniej wypadków. To wynik naszych inwestycji w rozbudowę dróg, sygnalizację świetlną, ronda, pasy drogowe oraz bezpieczeństwo pieszych - podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!