Zmiana imienia, nazwiska - czy to jest możliwe?

Jest coś, co zwykle towarzyszy człowiekowi niemal od urodzenia. To imię i nazwisko! Zdarzają się jednak różne sytuacje, które mogą wymagać wprowadzenia zmian, czy aktualizacji takich danych. Czy w Polsce można zmienić imię, nazwisko? Jak to zrobić? 

Zmiana imienia, nazwiska - czy to jest możliwe?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 8 maja 2023

Nadanie i zmiana imienia — jakie czynności należy wykonać?

Bardzo często rodzice podejmują decyzję o imieniu dziecka, zanim ono przyjdzie na świat. Czynność ta może być poprzedzona wieloma rozmowami, a nawet kłótniami. W końcu to bardzo ważna sprawa — zwykle towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Nadanie imienia  w Polsce wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do USC (Urzędu Stanu Cywilnego), który jest organem właściwym w tej kwestii.

Oto kroki, które trzeba podjąć w tym celu:

  • zgłoszenie urodzenia dziecka w USC (w miejscu, w którym się urodziło, lub w miejscu zamieszkania rodziców),
  • wybór imienia (po zgłoszeniu urodzenia rodzice mają 30 dni na podjęcie decyzji, które zostanie nadane. Musi ono być zgodne z polskim prawem, nie może być obraźliwe ani wprowadzać w błąd co do płci),
  • złożenie wniosku o nadanie imienia (składa się go w USC, w formie pisemnej lub elektronicznej, w terminie 30 dni od urodzenia dziecka),
  • weryfikacja wniosku — (USC sprawdza zgodność wniosku z przepisami prawa, a także zwraca uwagę na zgodność wybranego imienia z polską tradycją oraz na dobro dziecka),
  • otrzymanie aktu urodzenia (po pozytywnej weryfikacji wniosku, rodzice otrzymują akt urodzenia, w którym umieszczona jest informacja o nadanym imieniu),

W Polsce w przypadku dziecka jest to możliwe do pół roku od sporządzenia aktu urodzenia (wtedy nie ma konieczności składania wniosku do sądu, wystarczy złożyć oświadczenie).

Aby dokonać takiej zmiany należy złożyć wniosek do sądu rejonowego w miejscu zamieszkania lub pobytu stałego. Musi on zawierać uzasadnienie zmiany imienia oraz proponowane nowe.

Zmiana nazwiska i zmiana imienia. W jakich sytuacjach?Zmiana nazwiska i zmiana imienia. W jakich sytuacjach?Jakub Stasak

Jeśli zostanie wykazany ważny interes lub powód zmiany sąd wyda decyzję pozytywną dla osoby wnioskującej. Przykładowymi uzasadnieniami mogą być trudności w pisowni lub wymowie, problemy z identyfikacją z dotychczasowym imieniem, a także chęć dostosowania się do nowych warunków życiowych (np. zmiana płci).

Należy także pamiętać, że nie można wybrać takiego, które może wprowadzać w błąd lub naruszać dobre obyczaje. 

W przypadku uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia sądu zmiana imienia zostaje wpisana do aktu urodzenia. Warto też pamiętać, że zmiana imienia jest płatna i wiąże się z pewnymi kosztami.

Dobrze umotywowane wnioski, dołączenie odpowiednich dokumentów (na przykład potwierdzających posługiwanie się innym imieniem) może mieć pozytywny wpływ na załatwienie sprawy.

Zmiana nazwiska — czy to prosta sprawa?

Także zmiana nazwiska jest możliwa; należy złożyć wniosek do sądu rejonowego w miejscu zamieszkania lub pobytu stałego. Wniosek musi zawierać uzasadnienie zmiany nazwiska oraz proponowane nowe nazwisko.

Sąd może uwzględnić wniosek o zmianę nazwiska, wystarczy odpowiednio uzasadnić powód zmiany nazwiska. Powodem chęci zmiany mogą być na przykład trudności w pisowni lub wymowie nazwiska, problemy z identyfikacją z dotychczasowym nazwiskiem, a także zawarcie małżeństwa lub rozwód).

Jak powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem? Instrukcja krok po krokuJak powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem? Instrukcja krok po krokuAnna Malinowska

Podobnie jak w przypadku zmiany imienia, nie można zmienić nazwiska na takie, które może wprowadzać w błąd lub naruszać dobre obyczaje. Sąd może również zwrócić uwagę na fakt, że zmiana nazwiska może wpłynąć na sytuację rodzinną, jak np. nazwisko dzieci.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, zmiana nazwiska zostanie wpisana do aktu urodzenia oraz do innych dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak dowód osobisty czy paszport.

W Polsce zmiana nazwiska może nastąpić w określonych sytuacjach, takich jak:

  • małżeństwo – po zawarciu związku małżeńskiego osoba może zmienić nazwisko na nazwisko małżonka, posiadać nazwisko dwuczłonowe, zachować rodowe,
  • rozwód – po rozwiązaniu związku małżeńskiego osoba może zdecydować się na powrót do swojego nazwiska lub przyjęcie innej nazwy,
  • adopcja – osoba adoptowana może zmienić nazwisko na nazwisko rodziny adoptującej,
  • ważne interesy osobiste

Wszelkie zmiany muszą być uzasadnione i zatwierdzone przez sąd. W przypadku zmiany nazwiska na skutek małżeństwa, rozwodu lub adopcji, procedury te są stosunkowo proste i nie wymagają tak dużo formalności, jak w przypadku zmiany nazwiska z powodu ważnych interesów osobistych.

Czy zmiany są płatne?

Takie zmiany w Polsce wiążą się z pewnymi kosztami. To na przykład opłaty pobierane przez sąd, przed którym został złożony wniosek, oraz opłatę za wydanie nowego aktu urodzenia, w którym uwzględniona będzie aktualizacja.

Wysokość opłat sądowych zależy od sytuacji indywidualnej i okoliczności danego przypadku. Opłata za wydanie nowego aktu urodzenia wynosi natomiast około 40 zł. Ponadto, w przypadku zmiany dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty czy paszport, mogą wystąpić dodatkowe koszty związane z wymianą tych dokumentów.

Warto pamiętać, że opłaty te są jednorazowe i obowiązują tylko w momencie dokonywania zmiany imienia lub nazwiska.

Jak widać, nie są to zbyt skomplikowane czynności. Niestety — mogą okazać się czasochłonne, zwłaszcza kiedy zachodzi konieczność złożenia wniosków do sądu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!