Czy Polacy czują się bezpiecznie? - wyniki badania opinii publicznej
Jak wynika z najnowszego, przeprowadzonego przez CBOS, badania opinii publicznej, aż 96% respondentów uważa swoją okolicę za bezpieczną. O tym, że w Polsce żyje się bezpiecznie, przekonanych jest zaś 88% z nas, co w stosunku do ostatniego takiego sondażu stanowi wzrost o pięć punktów procentowych.
- Jakub Stasak
- /
- 16 czerwca 2023
Trzymamy poziom
Badanie na temat bezpieczeństwa, tak w skali kraju, jak i najbliższej okolicy przeprowadziło w dniach 11-20 kwietnia 2023 roku Centrum Badania Opinii Publicznej.
Sondaż, poruszający również zagadnienia z zakresu zagrożenia przestępczością, zrealizowano na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych Polaków (N = 1075).
Zdecydowana większość z nas (88%) uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym, przeciwne zdanie wyraziło zaledwie 9% Polaków, trzech na stu badanych nie ma opinii na ten temat.
Ukrywanie się przed policją w rzepaku to kiepski pomysł [FILM]Jakub Stasak
Wszystkie powyższe dane są dowodem na wzrost poczucia bezpieczeństwa rodaków o 5% w stosunku do roku ubiegłego.
Oceny te oscylują w granicach wyników z lat 2017 i 2019, kiedy niemal 90% respondentów uważało Polskę za kraj bezpieczny.
Warto zauważyć, że analizowany wskaźnik utrzymuje się na wysokim poziomie nieprzerwanie od 2016 roku (co najmniej 80% odpowiedzi pozytywnych).
Bezpieczna okolica
Swoje miejsce zamieszkania i jego najbliższą okolicę (dzielnicę, osiedle, wieś) jako bezpieczne określiło 96% pytanych.
Nieco więcej niż co trzeci z ankietowanych (36% — spadek o 4% względem roku 2022) obawia się, że może stać się ofiarą przestępstwa (z czego zaledwie 3% boi się bardzo).
Tego rodzaju obawy są jednak większości z nas zupełnie obce (61% — wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym).
Matrymonialna recydywa, czyli niecodzienny finał pewnego spotkania towarzyskiegoJakub Stasak
Spadek zagrożenia przestępczością cieszy, tym bardziej że na nieco wyższym poziomie utrzymywał się on w latach 2021–2022.
Mniej oszukanych, więcej napadniętych
Ofiarą żadnego przestępstwa nie padło w ciągu ostatnich pięciu lat 86% Polaków.
Wśród pozostałych najwięcej zostało okradzionych (12% — wartość taka sama jak przed rokiem).
Włamania do domu, mieszkania lub innego pomieszczenia doświadczyło 5% respondentów (również ten odsetek nie zmienił się w ciągu ostatnich 12 miesięcy).
Umyślne zranienie lub pobicie stało się w ciągu ostatnich pięciu lat udziałem 2% z nas (bez zmian w stosunku do roku 2022).
W porównaniu z rokiem ubiegłym o jeden punkt procentowy zwiększyła się zaś liczba napadniętych i obrabowanych (z 1% do 2%).
Tendencję odwrotną zaobserwowano wśród osób, które padły ofiarą innych niż wymienione w pytaniu przestępstw, na przykład mobbingu, oszustwa, wycieku danych czy wyłudzenia (spadek z 5% do 4%).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.