Czy Polacy czują się bezpiecznie? - wyniki badania opinii publicznej

Jak wynika z najnowszego, przeprowadzonego przez CBOS, badania opinii publicznej, aż 96% respondentów uważa swoją okolicę za bezpieczną. O tym, że w Polsce żyje się bezpiecznie, przekonanych jest zaś 88% z nas, co w stosunku do ostatniego takiego sondażu stanowi wzrost o pięć punktów procentowych.

Czy Polacy czują się bezpiecznie? - wyniki badania opinii publicznej
  • Jakub Stasak
  • /
  • 16 czerwca 2023

Trzymamy poziom

Badanie na temat bezpieczeństwa, tak w skali kraju, jak i najbliższej okolicy przeprowadziło w dniach 11-20 kwietnia 2023 roku Centrum Badania Opinii Publicznej.

Sondaż, poruszający również zagadnienia z zakresu zagrożenia przestępczością, zrealizowano na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych Polaków (N = 1075).

Zdecydowana większość z nas (88%) uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym, przeciwne zdanie wyraziło zaledwie 9% Polaków, trzech na stu badanych nie ma opinii na ten temat.

Ukrywanie się przed policją w rzepaku to kiepski pomysł [FILM]Ukrywanie się przed policją w rzepaku to kiepski pomysł [FILM]Jakub Stasak

Wszystkie powyższe dane są dowodem na wzrost poczucia bezpieczeństwa rodaków o 5% w stosunku do roku ubiegłego.

Oceny te oscylują w granicach wyników z lat 2017 i 2019, kiedy niemal 90% respondentów uważało Polskę za kraj bezpieczny.

Warto zauważyć, że analizowany wskaźnik utrzymuje się na wysokim poziomie nieprzerwanie od 2016 roku (co najmniej 80% odpowiedzi pozytywnych).

Bezpieczna okolica

Swoje miejsce zamieszkania i jego najbliższą okolicę (dzielnicę, osiedle, wieś) jako bezpieczne określiło 96% pytanych.

Nieco więcej niż co trzeci z ankietowanych (36% — spadek o 4% względem roku 2022) obawia się, że może stać się ofiarą przestępstwa (z czego zaledwie 3% boi się bardzo).

Tego rodzaju obawy są jednak większości z nas zupełnie obce (61% — wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym).

Matrymonialna recydywa, czyli niecodzienny finał pewnego spotkania towarzyskiegoMatrymonialna recydywa, czyli niecodzienny finał pewnego spotkania towarzyskiegoJakub Stasak

Spadek zagrożenia przestępczością cieszy, tym bardziej że na nieco wyższym poziomie utrzymywał się on w latach 2021–2022.

Mniej oszukanych, więcej napadniętych

Ofiarą żadnego przestępstwa nie padło w ciągu ostatnich pięciu lat 86% Polaków.

Wśród pozostałych najwięcej zostało okradzionych (12% — wartość taka sama jak przed rokiem).

Włamania do domu, mieszkania lub innego pomieszczenia doświadczyło 5% respondentów (również ten odsetek nie zmienił się w ciągu ostatnich 12 miesięcy).

Umyślne zranienie lub pobicie stało się w ciągu ostatnich pięciu lat udziałem 2% z nas (bez zmian w stosunku do roku 2022).

On miał rozprawę, ona chciała Walentynki — fałszywy alarm bombowy w zielonogórskim sądzieOn miał rozprawę, ona chciała Walentynki — fałszywy alarm bombowy w zielonogórskim sądzieJakub Stasak

W porównaniu z rokiem ubiegłym o jeden punkt procentowy zwiększyła się zaś liczba napadniętych i obrabowanych (z 1% do 2%).

Tendencję odwrotną zaobserwowano wśród osób, które padły ofiarą innych niż wymienione w pytaniu przestępstw, na przykład mobbingu, oszustwa, wycieku danych czy wyłudzenia (spadek z 5% do 4%).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!